USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2018 USATF National Youth Outdoor Championships
Tuesday, June 26, 2018 - Sunday, July 1, 2018
College at Brockport, SUNY
Brockport, NY





photos      interviews      results     meet website

PHOTOS

INTERVIEWS
video interviews will be posted here following the meet.  

ADIRONDACK RESULTS SCOREBOARD    live meet results

Place

Name

Division

Event

Club

Performance

1

Neil Howard III

11-12 boys

High Jump

In a NY Minute

1.50m

1

Neil Howard III

11-12 boys

Pentathlon

In a NY Minute

2364 pts.

1

Hannah Ielfield

15-16 girls

2000m Steeplechase

unattached

7:45:08

1

Matti Levasalmi

13-14 boys

Pole Vault

Delmar TFC

3.10m

1

Tobias Jeralds

13-14 boys

Javelin Throw

Chatham Gold

41.16m

2

Olivia Skylstad

15-16 girls

2000m Steeplechase

unattached

8:02.96

2

Neil Howard III

11-12 boys

Long Jump

In a NY Minute

4.76m

3

Neil Howard III

11-12 boys

400m

In a NY Minute

1:00.53

3

Guialem Bonsa

15-16 girls

High Jump

Chatham Gold

1.40m

3

Jenna Deep

13-14 girls

Discus Throw

unattached

24.26m

3

Andrew Stein

17-18 boys

Hammer Throw

unattached

48.68m

3

Clare Howard

15-16 girls

Heptathlon

In a NY Minute

3309 pts.

4

Matti Levasalmi

13-14 boys

High Jump

Delmar TFC

1.55m

4

Joseph Kenney

15-16 boys

High Jump

unattached

1.70m

4

Matti Levasalmi

13-14 boys

Triple Jump

Delmar TFC

10.63m

4

Guialem Bonsa

15-16 girls

Javelin Throw

Chatham Gold

28.07m

4

Tobias Jeralds

13-14 boys

Pentathlon

Chatham Gold

2334 pts.

4

Guialem Bonsa

15-16 girls

Heptathlon

Chatham Gold

2884 pts.

5

Clare Howard

15-16 girls

400m Hurdles

In a NY Minute

1:06.58

5

Jesse Richard

15-16 boys

400m hurdles

unattached

1:01.92

5

Sarah Skylstad

13-14 girls

Discus Throw

unattached

23.26m

6

Clare Howard

15-16 girls

100m Hurdles

In a NY Minute

17.07

6

Donald Jones

17-18 boys

Pole Vault

unattached

4.10m

6

Emilie Goodrich

8u girls

Long Jump

Chatham Gold

2.48m

6

Joseph Kenney

15-16 boys

Triple Jump

unattached

11.81m

6

Emilie Goodrich

8u girls

Shot Put

Chatham Gold

2.74m

6

Jacob Goodrich

8u boys

Shot Put

Chatham Gold

1.83m

6

Timothy Jeralds

13-14 boys

Pentathlon

Chatham Gold

1675 pts.

7

Bria Madison

8u girls

800m

Chatham Gold

3:18.92

7

Rylee Davis

13-14 girls

3000m

Delmar TFC

11:04.14

7

Jesse Richard

15-16 boys

110m hurdles

unattached

17.29

7

Samantha Hoffman

13-14 girls

Javelin Throw

Chatham Gold

16.83m

7

Jason Briscoe

17-18 boys

Hammer Throw

unattached

42.72m

8

Guialem Bonsa

15-16 girls

Triple Jump

Chatham Gold

8.82m

8

Alexander Goodrich

11-12 boys

Pentathlon

Chatham Gold

915 pts.

9

Bria Madison

8u girls

100m

Chatham Gold

17.18

9

Trinity Kenney

13-14 girls

Long Jump

unattached

4.14m

9

Joseph Kenney

15-16 boys

Long Jump

unattached

5.53m

9

Alexander Goodrich

11-12 boys

Shot Put

Chatham Gold

4.97m

9

Tobias Jeralds

13-14 boys

Shot Put

Chatham Gold

10.14m

9

Madilee Madison

13-14 girls

Javelin Throw

Chatham Gold

13.01m

9

Robert Davis

13-14 boys

Javelin Throw

Delmar TFC

21.38m

10

Tobias Jeralds

13-14 boys

1500m

Chatham Gold

4:42.06

10

Timothy Jeralds

13-14 boys

200m hurdles

Chatham Gold

31.61

10

Jacob Goodrich

8u boys

Long Jump

Chatham Gold

1.46m

11

Tobias Jeralds

13-14 boys

800m

Chatham Gold

2:13.44

11

Aiden Shea

13-14 boys

Javelin Throw

Chatham Gold

12.09m

12

Emilie Goodrich

8u girls

200m

Chatham Gold

39.58

12

Timothy Jeralds

13-14 boys

100m hurdles

Chatham Gold

18.71

12

Jackson Whitford

9-10 boys

Javelin Throw

Delmar TFC

20.36m

13

Bria Madison

8u girls

400m

Chatham Gold

1:27.96

13

Meghan Gough

15-16 girls

800m

Delmar TFC

2:34.02

13

Timothy Jeralds

13-14 boys

3000m

Chatham Gold

10:53.64

14

Sean Meek

11-12 boys

800m

Delmar TFC

2:58:75

14

Timothy Jeralds

13-14 boys

800m

Chatham Gold

2:31.50

14

Guialem Bonsa

15-16 girls

Long Jump

Chatham Gold

4.01m

14

Robert Davis

13-14 boys

Discus Throw

Delmar TFC

21.43m

16

Landon Pandolph

13-14 boys

3000m

unattached

12:19.10

16

Samantha Hoffman

13-14 girls

100m Hurdles

Chatham Gold

21.48

17

Aiden Shea

13-14 boys

3000m

Chatham Gold

15:45.18

18

Landon Pandolph

13-14 boys

400m

unattached

1:16.24

18

Landon Pandolph

13-14 boys

800m

unattached

2:46.91

19

Alexander Goodrich

11-12 boys

1500m

Chatham Gold

6:08.53

24

Landon Pandolph

13-14 boys

1500m

unattached

5:33.31

34

Samantha Hoffman

13-14 girls

200m

Chatham Gold

 32.28

-

Alexander Goodrich

11-12 boys

High Jump

Chatham Gold

NH

-

Trinity Kenney

13-14 girls

High Jump

unattached

NH

Q

Neil Howard III

11-12 boys

400m - 1st rd.

In a NY Minute

1:04.38

Q

Bria Madison

8u girls

800m - 1st rd.

Chatham Gold

3:12.97

Q

Tobias Jeralds

13-14 boys

1500m - 1st rd.

Chatham Gold

4:39.00

Q

Clare Howard

15-16 girls

100m Hurdles - 1st rd.

In a NY Minute

17.31

Q

Jesse Richard

15-16 boys

110m hurdles - 1st rd.

unattached

17.04

Q

Jesse Richard

15-16 boys

400m hurdles - 1st rd.

unattached

1:01.85