USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2018 USATF Region 1 Junior Olympic Cross Country Championships
Sunday, November 18, 2018 - Sunday, November 18, 2018
Bowdoin Park
Wappinger Falls, NY


ADIRONDACK RESULTS SCOREBOARD        complete results

Licensed to Ocean Breeze Athletic Complex - Site License
                                      HY-TEK's Meet Manager 11/19/2018 02:13 PM
                                  
8 & Under Girls 2 km
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
 13 Chromczak, Sophia         11 Delmar Track                     9:27.2   2 
 15 Madison, Bria             10 Chatham Gold                     9:28.1   2 
 25 Lindow, Chelsea           11 Averill Park                     9:52.2   3 
 51 Goodrich, Emilie          10 Chatham Gold                    10:39.3   6 
 74 Berger, Madelyn           11 Averill Park                    14:40.0   8 
 

8 & Under Boys 2 km
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
 27 Huestis, Brayden          10 Roundabout R                     9:13.0   3 
 49 Winacott, Cameron         10 Roundabout R                     9:52.4   5 
 50 Deer, John                10 Delmar Track                     9:54.5   5 
 65 Flusche, Marcus           10 Roundabout R                    10:25.7   7 
 78 Goodrich, Jacob           13 Chatham Gold                    10:57.2   8 

9-10 Girls 3 km
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  7 Chrapowitzky, Anna        09 Delmar Track                    12:34.8   1 
 46 Ruppe, Alexa              08 Averill Park                    14:01.8   5  22   
 51 Serrano, Claire           08 Shawangunk R                    14:13.5   6 
 59 Lindow, Elizabeth         09 Averill Park                    14:27.9   6  26   
 72 Kelly, Shea               08 Averill Park                    15:00.7   8  35   
 74 Doolittle, Isabella       08 Averill Park                    15:03.0   8  37   
 84 Meissner, Lila            08 Averill Park                    15:32.2   9  41   
 87 Loomis, Megan             08 Roundabout R                    15:38.0   9 
 88 Deer, Olivia              08 Delmar Track                    15:40.4   9 
 90 Helton, Madelyn           09 03-Unattache                    15:45.1   9 
 98 Houser, Abigail           09 Averill Park                    16:39.0  10  51  

                                Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================                                                
   7 Averill Park Road Runners   161   22   26   35   37   41   51               
      Total Time:  1:14:05.60                                                    
         Average:    14:49.12     
 

9-10 Boys 3 km
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
 21 Doolittle, Hunter         08 Averill Park                    12:18.2   3  12   
 42 Winacott, Gavin           09 Roundabout R                    12:59.4   5 
 81 Berg, Bailey              08 Averill Park                    14:07.8   9  47   
 94 Flusche, Miles            08 Roundabout R                    14:52.9  10 
 96 Houser, Jonathan          08 Averill Park                    15:05.1  10  59   
 97 Rocklein, Miles           08 Delmar Track                    15:08.6  10 
106 Headley, Max              08 Averill Park                    15:57.7  11  65   
107 Wajda, Roy                08 Averill Park                    16:07.7  11  66  

Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================                                                 
  11 Averill Park Road Runners   249   12   47   59   65   66                    
      Total Time:  1:13:36.50                                                    
         Average:    14:43.30    


11-12 Girls 3 km
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  8 O'Meara, Charlotte        07 Delmar Track                    11:54.0   1   3   
 75 Gorevich, Julia           06 Delmar Track                    13:23.4   8  45   
 86 Berger, Pamela            07 Averill Park                    13:37.9   9 
 91 Serrano, Olivia           06 Shawangunk R                    13:47.3  10 
111 Fitzmaurice, Bryn         07 Delmar Track                    14:46.6  12  69   
126 Duff, Abigail             07 Averill Park                    16:16.6  13 
128 Hayes, Kendall            07 Chatham Gold                    16:22.8  13 
131 Long, Grace               07 Delmar Track                    16:47.0  14  79   
133 Gough, Sydney             07 Delmar Track                    17:04.0  14  81   
137 Colton, Loretta           07 Averill Park                    19:33.9  14 
139 Flusche, Malia            06 Roundabout R                    21:44.7  14 
 
Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================                                                  
  11 Delmar Track and Field      277    3   45   69   79   81                    
      Total Time:  1:13:55.00                                                    
         Average:    14:47.00       


11-12 Boys 3 km
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  4 Russo, Eli                06 03-Unattache                    11:08.0   1 
 27 Doolittle, Jackson        06 Averill Park                    11:36.4   3 
112 Houser, Michael           06 03-Unattache                    13:36.6  12 
136 Goodrich, Alexander       07 Chatham Gold                    16:18.0  14 


13-14 Girls 4 km
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  4 Davis, Rylee              05 Delmar Track                    15:39.4   1 
 76 Borner, Danielle          04 Northern Lig                    18:22.4   8 


13-14 Boys 4 km
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  4 Hayes, Getachew           04 03-Unattache                    14:05.3   1 
 67 Jeralds, Timothy          05 Chatham Gold                    15:57.8   7 
 68 Jeralds, Tobias           04 Chatham Gold                    16:12.4   7 
 81 Pandolph, Landon          05 Northern Lig                    16:43.9   9 
 

15-18 Girls 5 km
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
 24 Serrano, Isabelle         03 Shawangunk R                    22:12.5   3 
 

15-18 Boys 5 km
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
 56 Limoges, Adam             02 Averill Park                    19:28.0   6 
 59 Jeralds, Caleb            01 Chatham Gold                    19:37.2   6 
 87 Wilkinson, Alex           02 03-Unattache                    23:07.3   9