USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2019 USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
Monday, July 22, 2019 - Sunday, July 28, 2019
Sacramento State University
Sacramento, CA




      entries/results          meet website

 

ADIRONDACK RESULTS SCOREBOARD       
ADK results:   composite 
 daily        full meet results

COMPOSITE RESULTS

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

6

Fabien DeSilva

15-16 boys

400m

Sky’s the Limit

49.49

8

Dominic Carlucci

15-16 boys

Discus

Unattached

43.51m

9

Natalia Sawyer

15-16 girls

100m Hurdles

Sky’s the Limit

14.79

11

Brendan Kasuba

13-14 boys

Javelin

Averill Park Roadrunners

40.53m

11

Clare Howard

15-16 girls

Heptathlon

In a New York Minute

3434 pts.

12

Amelia Canetto

17-18 girls

400m

In a New York Minute

57.04

14

Clare Howard

15-16 girls

400m Hurdles

In a New York Minute

1:06.51

15

Timothy Jeralds

13-14 boys

Pentathlon

Chatham Gold

2018 pts.

16

Tobias Jeralds

15-16 boys

Javelin

Chatham Gold

42.07m

17

Tyler Howard

17-18 girls

800m

Unattached

2:21.67

17

Elizabeth Lindow

9-10 girls

Javelin

Averill Park Roadrunners

19.74m

17

Tobias Jeralds

15-16 boys

Decathlon

Chatham Gold

4001 pts.

19

Chelsea Lindow

7-8 girls

Javelin

Averill Park Roadrunners

10.60m

20

Elizabeth Lindow

9-10 girls

High Jump

Averill Park Roadrunners

1.00m

21

Eli Russo

13-14 boys

Javelin

In a New York Minute

35.18m

23

Eli Russo

13-14 boys

3000m

In a New York Minute

10:12.75

24

Caleb Jeralds

17-18 boys

2000m Steeplechase

Chatham Gold

7:41.18

24

Elijah Harris

17-18 boys

High Jump

Sky’s the Limit

1.85m

27

Amelia Canetto

17-18 girls

200m

In a New York Minute

25.4

28

Timothy Jeralds

13-14 boys

3000m

Chatham Gold

10:22.35

30

Sydnie Becker

7-8 girls

Long Jump

Glencadia Bullets

2.75m

30

Caleb Jeralds

17-18 boys

Javelin

Chatham Gold

28.62m

31

Amelia Canetto

17-18 girls

100m

In a New York Minute

12.73

33

Sydnie Becker

7-8 girls

100m

Glencadia Bullets

16.52

35

Michael Hermance

17-18 boys

100m

Sky’s the Limit

11.22

35

Timothy Jeralds

13-14 boys

200m Hurdles

Chatham Gold

29.53

37

Sydnie Becker

7-8 girls

200m

Glencadia Bullets

35.67

38

Navi Shaw

17-18 girls

100m

Sky’s the Limit

13.23

41

Timothy Jeralds

13-14 boys

Javelin

Chatham Gold

25.02m

45

Gavin Winacott

9-10 boys

1500m

Roundabout Runners

5:51.46

51

Abigail Wicks

13-14 girls

100m

Averill Park Roadrunners

13.63

56

Abigail Wicks

13-14 girls

200m

Averill Park Roadrunners

28.84

DNF

Fabien DeSilva

15-16 boys

200m

Sky’s the Limit

-

NH

Tobias Jeralds

15-16 boys

Pole Vault

Chatham Gold

-

Q

Natalia Sawyer

15-16 girls

100m Hurdles 1st rd

Sky’s the Limit

15.16

Q 

Fabien DeSilva

15-16 boys

400m 1st rd

Sky’s the Limit

49.77



DAILY RESULTS   Monday   Tuesday   Wednesday  Thursday   Friday   Saturday   Sunday 


Monday

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

15

Timothy Jeralds

13-14 boys

Pentathlon

Chatham Gold

2018 pts.

24

Caleb Jeralds

17-18 boys

2000m Steeplechase

Chatham Gold

7:41.18



Tuesday

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

11

Clare Howard

15-16 girls

Heptathlon

In a New York Minute

3434 pts.

17

Tobias Jeralds

15-16 boys

Decathlon

Chatham Gold

4001 pts.



Wednesday

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

14

Clare Howard

15-16 girls

400m Hurdles

In a New York Minute

1:06.51

17

Tyler Howard

17-18 girls

800m

Unattached

2:21.67

19

Chelsea Lindow

7-8 girls

Javelin

Averill Park Roadrunners

10.60m

20

Elizabeth Lindow

9-10 girls

High Jump

Averill Park Roadrunners

1.00m

27

Amelia Canetto

17-18 girls

200m

In a New York Minute

25.40

35

Timothy Jeralds

13-14 boys

200m Hurdles

Chatham Gold

29.53

37

Sydnie Becker

7-8 girls

200m

Glencadia Bullets

35.67

56

Abigail Wicks

13-14 girls

200m

Averill Park Roadrunners

28.84

DNF

Fabien DeSilva

15-16 boys

200m

Sky’s the Limit

-



Thursday

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

17

Elizabeth Lindow

9-10 girls

Javelin

Averill Park Roadrunners

19.74m

31

Amelia Canetto

17-18 girls

100m

In a New York Minute

12.73

33

Sydnie Becker

7-8 girls

100m

Glencadia Bullets

16.52

35

Michael Hermance

17-18 boys

100m

Sky’s the Limit

11.22

38

Navi Shaw

17-18 girls

100m

Sky’s the Limit

13.23

51

Abigail Wicks

13-14 girls

100m

Averill Park Roadrunners

13.63

NH

Tobias Jeralds

15-16 boys

Pole Vault

Chatham Gold

 

Q

Natalia Sawyer

15-16 girls

100m Hurdles 1st rd

Sky’s the Limit

15.16



Friday

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

8

Dominic Carlucci

15-16 boys

Discus

Unattached

43.51m

11

Brendan Kasuba

13-14 boys

Javelin

Averill Park Roadrunners

40.53m

12

Amelia Canetto

17-18 girls

400m

In a New York Minute

57.04

21

Eli Russo

13-14 boys

Javelin

In a New York Minute

35.18m

30

Sydnie Becker

7-8 girls

Long Jump

Glencadia Bullets

2.75m

41

Timothy Jeralds

13-14 boys

Javelin

Chatham Gold

25.02m

Q 

Fabien DeSilva

15-16 boys

400m 1st rd

Sky’s the Limit

49.77



Saturday

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

9

Natalia Sawyer

15-16 girls

100m Hurdles

Sky’s the Limit

14.79

23

Eli Russo

13-14 boys

3000m

In a New York Minute

10:12.75

28

Timothy Jeralds

13-14 boys

3000m

Chatham Gold

10:22.35

30

Caleb Jeralds

17-18 boys

Javelin

Chatham Gold

28.62m



Sunday

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

6

Fabien DeSilva

15-16 boys

400m

Sky’s the Limit

49.49

16

Tobias Jeralds

15-16 boys

Javelin

Chatham Gold

42.07m

24

Elijah Harris

17-18 boys

High Jump

Sky’s the Limit

1.85m

45

Gavin Winacott

9-10 boys

1500m

Roundabout Runners

5:51.46